171 Chelsea Road Chestermere - MLS# A2299018
Welcome to this beautifully maintained 1,560 sq. ft. single detached former showhome located in the beautiful community of Chestermere, Alberta. Offering the perfect blend of comfort and functionality, this home features an ideal space for both everyday living and entertaining. The main floor boasts a spacious living area filled with natural light, a well appointed kitchen with ample cabinetry and counter space with a cozy dining area that overlooks the backyard. Upstairs, you’ll find generously sized bedrooms, including a primary retreat complete with a walk-in closet and private ensuite. The basement features a private side entrance, ideal for rental or extended family living.
Features of 171 Chelsea Road
| MLS® # | A2299018 |
|---|---|
| Price | 625000 |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Full Baths | 3 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1544 |
| Lot SQFT | 3353.00 |
| Year Built | 2021 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Detached |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 171 Chelsea Road |
|---|---|
| Subdivision | Chelsea_CH |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 1Z3 |
Amenities of 171 Chelsea Road
| Parking Spaces | 2 |
|---|---|
| Parking | Parking Pad |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 171 Chelsea Road
| Goods Included | Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Pantry, Walk-In Closet(s) |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Dryer, Gas Oven, Gas Stove, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Heating | High Efficiency |
| Cooling | Central Air |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | N |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Hardwood |
Exterior of 171 Chelsea Road
| Exterior Features | Other |
|---|---|
| Lot Description | Back Lane, Back Yard, Front Yard, Landscaped |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | E |
| Frontage Metres | 13.01M 42`8" |
| Site Influence | Back Lane, Back Yard, Front Yard, Landscaped |
Additional Information On 171 Chelsea Road
| Zoning | Residential |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 171 Chelsea Road
| Dining Room | 12`7" x 9`8" |
|---|---|
| Family Room | 11`1" x 10`6" |
| Kitchen | 12`7" x 15`2" |
| Living Room | 13`5" x 13`2" |
| Master Bedroom | 13`2" x 13`0" |
| Bedroom 2 | 8`11" x 13`6" |
| Bedroom 3 | 9`8" x 10`0" |
| Bedroom 4 | 9`0" x 11`2" |
Listing Details of 171 Chelsea Road
| Office | Comox Realty |
|---|