948 West Lakeview Drive Chestermere - MLS# A2298963
Welcome to this beautifully upgraded 3-bedroom WITH A SEPERATE ENTRANCE TO THE BASEMENT, home in the sought-after community of Chelsea in Chestermere. Featuring numerous upgrades throughout, including granite countertops, this home offers both style and functionality. The spacious primary bedroom includes a private 4-piece ensuite, and a nice walk-in closet creating a perfect retreat. Enjoy the convenience of upstairs laundry and a well-designed layout ideal for modern living. A separate side entrance provides excellent potential for a future basement suite, while the basement is ready for your personal development. Step outside to a lovely deck, perfect for relaxing or entertaining. Located close to the lake, parks, and scenic pathways, this home combines comfort, upgrades, and future potential in a fantastic location.
Features of 948 West Lakeview Drive
| MLS® # | A2298963 |
|---|---|
| Price | 534900 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1366 |
| Lot SQFT | 3308.00 |
| Year Built | 2022 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Detached |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 948 West Lakeview Drive |
|---|---|
| Subdivision | Chelsea_CH |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 2N4 |
Amenities of 948 West Lakeview Drive
| Parking Spaces | 2 |
|---|---|
| Parking | Off Street, Parking Pad |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 948 West Lakeview Drive
| Goods Included | No Animal Home, Separate Entrance |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Electric Stove, Microwave, Range Hood, Washer/Dryer Stacked |
| Heating | Forced Air, Natural Gas |
| Cooling | None |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | N |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Laminate |
Exterior of 948 West Lakeview Drive
| Exterior Features | None |
|---|---|
| Lot Description | Rectangular Lot |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | See Remarks |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | N |
| Frontage Metres | 8.53M 28`0" |
| Site Influence | Rectangular Lot |
Additional Information On 948 West Lakeview Drive
| Zoning | R-1PRL |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 948 West Lakeview Drive
| Dining Room | 12`7" x 8`7" |
|---|---|
| Kitchen | 11`5" x 9`7" |
| Living Room | 14`4" x 13`0" |
| Master Bedroom | 13`0" x 10`11" |
| Bedroom 2 | 9`8" x 8`8" |
| Bedroom 3 | 9`11" x 8`11" |
Listing Details of 948 West Lakeview Drive
| Office | TREC The Real Estate Company |
|---|