1045 West Lakeview Drive Chestermere - MLS# A2298127
Amazingly bright & newer family house located in Chelsea, the new community of beautiful lake city of Chestermere. Property is selling at very competitible price for new and young families. Two storey, each level is spacious, full of natrual light welomes you to this home sweet home. This duplex property comes with big windows, modern & open Floor PLan and high ceiling. Close to all amenities, big stores, malls and stoney trail to access the whole city within minutes. Main level offers huge living room, 9 feet ceiling, big and bright kitchen with stainless steel appliances. Double door refrigerator with ice maker. Flat coot top electric stove. Microwave hood fan. Not to mention, big central kithcen island for all your cooking and eatery needs. Adding to bright living room and kithcen, there is open and big Dining room linked with rear mud room, which opens into the backyard. Backyard has a concrete pad for your future double garage parking. Going upstaris, you wil find total of 3 big bedrooms and a bonus room for your extra family room activites. Primary bedroom with en-suite full Washroom and a walking closet. Other 2 bedrooms and of very good size with theri own closets. Apart from Bonus room, Laundry room is conviniently located on the upper level. Huge open unfinished basement with side separate entry and 2 big windows provides an opportunity to develop according to your own needs. House is 2023 built and builder structural warranty is still in place for couple of years or so. Please call to book your private showing. Thanks for visiting in advance.
Features of 1045 West Lakeview Drive
| MLS® # | A2298127 |
|---|---|
| Price | 539900 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1645 |
| Lot SQFT | 2450.00 |
| Year Built | 2023 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Style | 2 Storey, Attached-Side by Side |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 1045 West Lakeview Drive |
|---|---|
| Subdivision | Chelsea_CH |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X2T2 |
Amenities of 1045 West Lakeview Drive
| Parking Spaces | 3 |
|---|---|
| Parking | Off Street, Parking Pad |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 1045 West Lakeview Drive
| Goods Included | Breakfast Bar, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer |
| Heating | Forced Air, Natural Gas |
| Cooling | Central Air |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | N |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl Plank |
Exterior of 1045 West Lakeview Drive
| Exterior Features | None |
|---|---|
| Lot Description | Back Lane, Back Yard, Rectangular Lot |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | S |
| Frontage Metres | 6.16M 20`2" |
| Site Influence | Back Lane, Back Yard, Rectangular Lot |
Additional Information On 1045 West Lakeview Drive
| Zoning | R-2 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 1045 West Lakeview Drive
| Dining Room | 13`3" x 10`10" |
|---|---|
| Kitchen | 15`3" x 9`3" |
| Living Room | 14`3" x 11`9" |
| Master Bedroom | 13`5" x 12`11" |
| Bedroom 2 | 9`9" x 9`4" |
| Bedroom 3 | 9`0" x 9`4" |
Listing Details of 1045 West Lakeview Drive
| Office | RE/MAX House of Real Estate |
|---|