43, 111 Rainbow Falls Gate Chestermere - MLS# A2297614
Immediate Possession Available on this freshly painted move in Ready 3 Bedroom 2.5 Bath END UNIT located in the Sought after Neighbourhood of Rainbow Falls in Chestermere! From the moment you enter the front door you are welcomed with a BRIGHT Entry Way, Gleaming Tile Floors and a very Convenient Office/Flex Room. The Lower Level offers access to the HEATED Double Attached Garage. The Main Floor Features an OPEN CONCEPT Layout with a Spacious Living Room, Dining Room and a Gorgeous Kitchen featuring QUARTZ Countertops, STAINLESS Steel Appliances, Breakfast Bar, Ample Cabinetry along with a Pantry and a 2 pc Bathroom. A Large Private Balcony is also found on this level. From all areas there are STUNNING VIEWS of the Trestle and CANAL!! Upstairs you will find a very Generous Sized Master Bedroom with its own 4-piece Ensuite, 2 additional Bedrooms, a Second FULL Bathroom and Laundry area. Further features include Rough in for Central Vacuum System, Engineered Hardwood throughout main floor, 9’ Ceilings, and Built-in Shelving in the Living Room. Plenty of Visitor and Front Street Parking, just minutes to Chestermere Lake and WALKING Distance to Beautiful Parks, Pathways, Grocery Stores, Restaurants, Schools with Quick Access in and out of the City! This Beautiful Townhome is ready to call your own, Enjoy the Beautiful Amenities of Lake Living in Chestermere all year long! Book Your Showing today! OPEN HOUSE SATURDAY MAY 9 2:00-4:00!
Features of 43, 111 Rainbow Falls Gate
| MLS® # | A2297614 |
|---|---|
| Price | 415000 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1564 |
| Year Built | 2016 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Row/Townhouse |
| Style | 3 (or more) Storey |
| Status | Active |
| Condo Fee | 346 |
| Condo Fee Includes | Common Area Maintenance, Insurance, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Condo Name | Z-name Not Listed |
Community Information: Chestermere
| Address | 43, 111 Rainbow Falls Gate |
|---|---|
| Subdivision | Rainbow Falls |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 0Z5 |
Amenities of 43, 111 Rainbow Falls Gate
| Amenities | None |
|---|---|
| Parking Spaces | 2 |
| Parking | Double Garage Attached |
| # of Garages | 2 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 43, 111 Rainbow Falls Gate
| Goods Included | Kitchen Island, Open Floorplan, Quartz Counters, Vinyl Windows |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Electric Range, Garage Control(s), Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer Stacked |
| Heating | Forced Air, Natural Gas |
| Cooling | None |
| Has Basement | N |
| Fireplace | N |
| Basement Development | None |
| Basement Type | None |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl Plank |
Exterior of 43, 111 Rainbow Falls Gate
| Exterior Features | Balcony, Courtyard, Playground |
|---|---|
| Lot Description | Corner Lot, Creek/River/Stream/Pond, Private, Treed, Views |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | E |
| Site Influence | Corner Lot, Creek/River/Stream/Pond, Private, Treed, Views |
Additional Information On 43, 111 Rainbow Falls Gate
| Zoning | DC-R3 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 43, 111 Rainbow Falls Gate
| Den | 9`6" x 8`4" |
|---|---|
| Dining Room | 11`5" x 8`6" |
| Kitchen | 10`6" x 8`2" |
| Living Room | 15`5" x 14`1" |
| Master Bedroom | 13`4" x 11`6" |
| Bedroom 2 | 9`11" x 93`0" |
| Bedroom 3 | 8`6" x 7`10" |
Listing Details of 43, 111 Rainbow Falls Gate
| Office | Real Broker |
|---|