45 Waterford Terrace Chestermere - MLS# A2296140
Experience waterfront luxury in this recently completed custom build on a premium, extra large 50-ft walkout lot. Backing onto tranquil waterfront and scenic pathways in Chestermere’s Waterford community, this home showcases over 4,500 sq ft of living space, and $150K in premium builder upgrades. The main level features large format polished marble tile, a chef’s kitchen with maple cabinetry, marble countertops, and a spice kitchen fully equipped with upgraded appliances. An elegant living area with gas fireplace, beautiful open-tread staircase, and a full width glass-railed deck overlooking the water. Upstairs includes a family room overlooking the open-to-below great room, four bedrooms, a spa-inspired primary ensuite, a junior primary with ensuite, and large laundry with a sink and extra storage. The walkout 2 bedroom basement is a legal secondary suite, fully developed by the builder to match the professional craftsmanship of the upper levels—perfect for multi-generational living or rental income. Complete with a triple car garage, dramatically impressive lighting upgrades, and extensive maple millwork and custom feature walls, this home defines modern waterfront living in Chestermere.
Features of 45 Waterford Terrace
| MLS® # | A2296140 |
|---|---|
| Price | 1269000 |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4.5 |
| Full Baths | 4 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 3135 |
| Lot SQFT | 5478.00 |
| Year Built | 2023 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Detached |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 45 Waterford Terrace |
|---|---|
| Subdivision | Waterford Estates |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 2P6 |
Amenities of 45 Waterford Terrace
| Parking Spaces | 6 |
|---|---|
| Parking | Triple Garage Attached |
| # of Garages | 3 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 45 Waterford Terrace
| Goods Included | Built-in Features, Central Vacuum, Chandelier, Closet Organizers, Double Vanity, French Door, High Ceilings, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Pantry, Quartz Counters, Separate Entrance, Soaking Tub, Vinyl Windows, Walk-In Closet(s), Wired for Data, Wired for Sound |
|---|---|
| Appliances | Built-In Oven, Microwave, Refrigerator, Stove(s), Washer/Dryer, Window Coverings |
| Heating | Baseboard, ENERGY STAR Qualified Equipment, Make-up Air, Fireplace(s), Forced Air, Hot Water |
| Cooling | Central Air, Sep. HVAC Units |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | Y |
| # of Fireplaces | 1 |
| Fireplaces | Gas, Living Room |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
Exterior of 45 Waterford Terrace
| Exterior Features | Private Entrance, Private Yard |
|---|---|
| Lot Description | Back Yard, Backs on to Park/Green Space, Front Yard, Landscaped, Lawn, No Neighbours Behind |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Stone, Stucco, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | W |
| Frontage Metres | 15.50M 50`10" |
| Lot Dimensions | 50' by 108 |
| Site Influence | Back Yard, Backs on to Park/Green Space, Front Yard, Landscaped, Lawn, No Neighbours Behind |
Additional Information On 45 Waterford Terrace
| Zoning | R-1 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 45 Waterford Terrace
| Dining Room | 11`3" x 11`10" |
|---|---|
| Family Room | 14`1" x 17`3" |
| Kitchen | 11`5" x 17`4" |
| Living Room | 13`0" x 15`4" |
| Master Bedroom | 12`10" x 17`4" |
| Bedroom 2 | 9`10" x 12`9" |
| Bedroom 3 | 9`9" x 14`3" |
| Bedroom 4 | 13`9" x 11`2" |
Listing Details of 45 Waterford Terrace
| Office | Century 21 Bravo Realty |
|---|