267 Chelsea Heath Chestermere - MLS# A2295827
Refined Luxury. Designed for Real Life. Welcome to one of the most thoughtfully designed homes in Chestermere, where elevated finishes meet the way families actually live. Situated on a premium corner lot backing onto peaceful green space and park, this brand-new residence offers over 4400 sq ft of living space, a triple car garage, and a layout that effortlessly blends everyday comfort with upscale design. From the moment you step inside, you’re greeted by soaring open-to-above ceilings, statement lighting, and natural light pouring in from every angle, creating a space that feels both grand and inviting. At the heart of the home is a kitchen designed to bring people together. Complete with premium cabinetry, quartz surfaces, a gas range, and a fully equipped spice kitchen tucked seamlessly behind, offering practicality. Equally suited for sophisticated entertaining and effortless daily living. The main floor bedroom is ideal for guests, in-laws, or multigenerational living. A rare and highly functional addition. Upstairs, you’ll find four spacious bedrooms, including two stunning primary suites, each offering a designer ensuite with elevated finishes and walk-in closet . A central bonus space adds flexibility for a media room, kids’ lounge, or home office. A designated laundry room offers convenience. The full, unfinished, walk out basement provides future flexibility for additional square footage or the potential to add a suite (subject to approval and permitting by the city/municipality). This is more than a new build, it’s a home designed to grow with you. Set within one of Chestermere’s most desirable communities, you’re minutes from schools, parks, walking paths, and everyday amenities. All within quick, easy commute into Calgary.
Features of 267 Chelsea Heath
| MLS® # | A2295827 |
|---|---|
| Price | 995000 |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4.5 |
| Full Baths | 4 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 3100 |
| Lot SQFT | 5420.00 |
| Year Built | 2025 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Detached |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 267 Chelsea Heath |
|---|---|
| Subdivision | Chelsea_CH |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X2N4 |
Amenities of 267 Chelsea Heath
| Parking Spaces | 5 |
|---|---|
| Parking | Parking Pad, Triple Garage Attached |
| # of Garages | 3 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 267 Chelsea Heath
| Goods Included | Built-in Features, Ceiling Fan(s), Chandelier, Closet Organizers, Double Vanity, Granite Counters, High Ceilings, Jetted Tub, Kitchen Island, Open Floorplan, Pantry, Primary Downstairs, Recessed Lighting, Separate Entrance, Soaking Tub, Storage, Walk-In Closet(s) |
|---|---|
| Appliances | Built-In Oven, Built-In Range, Microwave, Oven, Oven-Built-In, Range, Range Hood, Refrigerator, Stove(s), Washer/Dryer |
| Heating | Central |
| Cooling | Central Air |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | Y |
| # of Fireplaces | 1 |
| Fireplaces | Decorative, Electric, Insert, Tile |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
Exterior of 267 Chelsea Heath
| Exterior Features | Balcony, Lighting, Playground, Private Yard |
|---|---|
| Lot Description | Back Yard, Backs on to Park/Green Space, Gentle Sloping, Irregular Lot, No Back Lane, Pie Shaped Lot, Private, Sloped Down, Street Lighting, Triangular Lot, Wedge Shaped Lot, Yard Lights |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Cement Fiber Board, Concrete, Post & Beam, Stucco, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | N |
| Frontage Metres | 9.84M 32`4" |
| Site Influence | Back Yard, Backs on to Park/Green Space, Gentle Sloping, Irregular Lot, No Back Lane, Pie Shaped Lot, Private, Sloped Down, Street Lighting, Triangular Lot, Wedge Shaped Lot, Yard Lights |
Additional Information On 267 Chelsea Heath
| Zoning | R-1 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 267 Chelsea Heath
| Dining Room | 13`6" x 7`0" |
|---|---|
| Kitchen | 13`7" x 13`5" |
| Living Room | 13`5" x 15`11" |
| Master Bedroom | 15`5" x 15`5" |
| Bedroom 2 | 12`6" x 10`3" |
| Bedroom 3 | 10`10" x 11`5" |
| Bedroom 4 | 11`0" x 11`11" |
Listing Details of 267 Chelsea Heath
| Office | eXp Realty |
|---|