176 Cascades Passage Chestermere - MLS# A2294337
Price reduced, come have a look! Are you a first time home buyer? Now is a perfect time to get into the market, bank of Canada rate is staying were it is, and a great time to buy your first home! Cascades of Rainbow Falls is a community within Chestermere Lake with quick access to the City of Calgary. This well-maintained townhome backs directly onto greenspace and a playground, an ideal setting for young families. Beautifully presented, the home features gorgeous Maple hardwood flooring throughout the main level and welcomes you into a spacious, living room upon entry. The kitchen is designed for both everyday living and entertaining, showcasing stainless steel appliances and a large island that offers both style and functionality idea for creating gourmet meals A convenient 2-piece bathroom completes the main level. Upstairs, a bright and spacious multi purpose bonus room, could be a play room for the little ones, a TV room or even an at home office (PLUS This space could easily be made into a 3rd bedroom if required., one wall with a closet and door need to be added. ) The primary bedroom has a full 4 PIECE ENSUITE, plus the second bedroom has access to its own 4-piece bathroom making it idea for roommates! Providing comfort and convenience for everyday living. The unfinished basement is wide open for your creativity. Ideal for a bedroom, (there is an egress window) family room plus full bath since there is roughed-in plumbing. TWO PARKING STALLS are conveniently located Right out front of the front door!, another reason this is ideal for roommates! How many condos actually come with 2 Parking stalls? Chestermere offers an exceptional lifestyle with its scenic lake, along with a wide range of nearby amenities, shopping, and schools. Call your favorite realtor today to schedule a viewing! This is a must see property!
Features of 176 Cascades Passage
| MLS® # | A2294337 |
|---|---|
| Price | 339900 |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1225 |
| Year Built | 2011 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Row/Townhouse |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
| Condo Fee | 421 |
| Condo Fee Includes | Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Condo Name | Cascades of Rainbow Falls |
Community Information: Chestermere
| Address | 176 Cascades Passage |
|---|---|
| Subdivision | Rainbow Falls |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X0K8 |
Amenities of 176 Cascades Passage
| Amenities | Trash, Visitor Parking |
|---|---|
| Parking Spaces | 2 |
| Parking | Assigned, Stall |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 176 Cascades Passage
| Goods Included | Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Heating | Forced Air, Natural Gas |
| Cooling | None |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | N |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
Exterior of 176 Cascades Passage
| Exterior Features | Courtyard, Playground |
|---|---|
| Lot Description | Backs on to Park/Green Space, Landscaped, Lawn |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | N |
| Site Influence | Backs on to Park/Green Space, Landscaped, Lawn |
Additional Information On 176 Cascades Passage
| Zoning | R-3 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 176 Cascades Passage
| Dining Room | 9`1" x 11`10" |
|---|---|
| Kitchen | 11`10" x 8`0" |
| Living Room | 15`11" x 11`10" |
| Master Bedroom | 12`5" x 11`0" |
| Bedroom 2 | 8`3" x 12`5" |
Listing Details of 176 Cascades Passage
| Office | RE/MAX Landan Real Estate |
|---|