392 Rainbow Falls Way Chestermere - MLS# A2293151
Luxury canal-front living with a private backyard resort in Rainbow Falls. Tucked away on a quiet street and backing directly onto the scenic canal pathways, this beautifully maintained original-owner home offers a lifestyle that is rarely available in Chestermere. The south-facing backyard is a true retreat, featuring a low maintenance, heated outdoor pool (16x30) with a hard locking safety cover, hot tub, expansive patio, sunroom, fenced dog run, and large side yard — all perfectly positioned to take in the peaceful canal views. Pool care is quick and straightforward thanks to the streamlined system. A private gate provides direct access to the pathway system and the lake just a short walk away. Inside, the home welcomes you with a large entrance and bright front office, ideal for working from home. The open concept main floor is designed for entertaining with a spacious living room, gas fireplace, and a stunning kitchen featuring quartz countertops, a large gathering island, gas stove, walk-through pantry, and a dining area overlooking the pool and canal. Upstairs, the impressive vaulted bonus room with oversized windows creates a perfect family gathering space. The primary retreat is truly special, with corner windows capturing beautiful canal views, a walk-in closet, and a spa-inspired 5-piece ensuite. Two additional bedrooms complete the upper level. The fully finished basement provides additional living space with a fourth bedroom, full 4pce bath and a flexible workshop/office area. For car lovers or hobbyists, the heated quad attached garage (tandem bay) includes 240V wiring, hot and cold water sink with a dedicated hobby space. Extensive upgrades include triple-pane windows, Hunter Douglas blinds with room-darkening shades, air conditioning, Hardy board siding, Class 4 impact resistant shingles, commercial 6" eaves, Gemstone Lights and fresh paint throughout the entire home. This is a rare opportunity to own a canal-front home with a private pool and resort-style backyard in one of Chestermere’s most sought-after communities.
Features of 392 Rainbow Falls Way
| MLS® # | A2293151 |
|---|---|
| Price | 860900 |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Full Baths | 3 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 2286 |
| Lot SQFT | 6002.00 |
| Year Built | 2004 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Detached |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 392 Rainbow Falls Way |
|---|---|
| Subdivision | Rainbow Falls |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 1S6 |
Amenities of 392 Rainbow Falls Way
| Parking Spaces | 6 |
|---|---|
| Parking | 220 Volt Wiring, Garage Door Opener, Heated Garage, Insulated, Quad or More Attached, Tandem, Triple Garage Attached, Workshop in Garage |
| # of Garages | 4 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 392 Rainbow Falls Way
| Goods Included | Breakfast Bar, Ceiling Fan(s), Central Vacuum, Double Vanity, Kitchen Island, No Smoking Home, Pantry, Quartz Counters, Wired for Sound |
|---|---|
| Appliances | Central Air Conditioner, Dishwasher, ENERGY STAR Qualified Dishwasher, Gas Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Window Coverings |
| Heating | Forced Air |
| Cooling | Central Air |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | Y |
| # of Fireplaces | 1 |
| Fireplaces | Gas, Living Room |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Vinyl Plank |
Exterior of 392 Rainbow Falls Way
| Exterior Features | Dog Run, Other, Private Yard |
|---|---|
| Lot Description | Backs on to Park/Green Space, No Back Lane, No Neighbours Behind, Pie Shaped Lot, Private, Reverse Pie Shaped Lot, See Remarks, Underground Sprinklers, Views |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Composite Siding, Stone, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | N |
| Frontage Metres | 8.99M 29`6" |
| Site Influence | Backs on to Park/Green Space, No Back Lane, No Neighbours Behind, Pie Shaped Lot, Private, Reverse Pie Shaped Lot, See Remarks, Underground Sprinklers, Views |
Additional Information On 392 Rainbow Falls Way
| Zoning | R1 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 392 Rainbow Falls Way
| Den | 10`10" x 12`4" |
|---|---|
| Dining Room | 13`0" x 6`1" |
| Kitchen | 12`7" x 14`1" |
| Living Room | 20`6" x 14`0" |
| Master Bedroom | 12`4" x 17`9" |
| Bedroom 2 | 11`11" x 12`5" |
| Bedroom 3 | 10`10" x 9`9" |
| Bedroom 4 | 11`5" x 13`4" |
Listing Details of 392 Rainbow Falls Way
| Office | RE/MAX Key |
|---|