53, 111 Rainbow Falls Chestermere - MLS# A2290752
CENTRAL AIR CONDITIONING...!!!! This 3 bedroom 2.5 bath home is ready for you.....open living area to enjoy with family and friends......Great access to shopping , sports areas, and the city of Calgary is only a short drive away. quick possession is available....!!!! Don't miss out on this lovely home...... Book your showing with your favorite Realtor to day....!!!
Features of 53, 111 Rainbow Falls
| MLS® # | A2290752 |
|---|---|
| Price | 419900 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1529 |
| Year Built | 2016 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Row/Townhouse |
| Style | 3 (or more) Storey |
| Status | Active |
| Condo Fee | 429 |
| Condo Fee Includes | Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Condo Name | Z-name Not Listed |
Community Information: Chestermere
| Address | 53, 111 Rainbow Falls |
|---|---|
| Subdivision | Rainbow Falls |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 0Z5 |
Amenities of 53, 111 Rainbow Falls
| Amenities | Guest Suite, Laundry |
|---|---|
| Parking Spaces | 2 |
| Parking | Double Garage Attached |
| # of Garages | 2 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 53, 111 Rainbow Falls
| Goods Included | Granite Counters, Kitchen Island, Open Floorplan |
|---|---|
| Appliances | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Heating | Forced Air, Natural Gas |
| Cooling | Central Air |
| Has Basement | N |
| Fireplace | N |
| Basement Development | None |
| Basement Type | None |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
Exterior of 53, 111 Rainbow Falls
| Exterior Features | Courtyard, Playground |
|---|---|
| Lot Description | Few Trees, Front Yard |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Stone, Vinyl Siding, Wood Frame, Wood Siding |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | E |
| Site Influence | Few Trees, Front Yard |
Additional Information On 53, 111 Rainbow Falls
| Zoning | DC (R3) |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 53, 111 Rainbow Falls
| Dining Room | 13`8" x 7`9" |
|---|---|
| Kitchen | 11`2" x 11`8" |
| Living Room | 13`8" x 13`9" |
| Master Bedroom | 11`4" x 13`4" |
| Bedroom 2 | 7`10" x 8`7" |
| Bedroom 3 | 9`1" x 10`0" |
Listing Details of 53, 111 Rainbow Falls
| Office | CIR Realty |
|---|