33, 111 Rainbow Falls Gate Chestermere - MLS# A2289405
Like new townhouse condo with a smart, functional layout and high ceilings throughout. This unit offers 2 primary suites, each with its own 4-piece ensuite — ideal for roommates, guests, or shared living. The main level features a flex room that works well as a home office, gym, or additional bedroom. The second level has an open floor plan with a large centre island, quartz countertops, and plenty of cabinet and counter space. Bright and practical for everyday living and entertaining. Double attached garage provides secure parking and extra storage. Excellent location backing directly onto the canal with immediate access to the walking paths that run along the water and wrap around the south end of Chestermere Lake. Enjoy everything Chestermere has to offer plus the amazing access to all quadrants of YYC!
Features of 33, 111 Rainbow Falls Gate
| MLS® # | A2289405 |
|---|---|
| Price | 429000 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2.5 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1509 |
| Year Built | 2016 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Row/Townhouse |
| Style | 3 (or more) Storey |
| Status | Active |
| Condo Fee | 368 |
| Condo Fee Includes | Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Condo Name | Z-name Not Listed |
Community Information: Chestermere
| Address | 33, 111 Rainbow Falls Gate |
|---|---|
| Subdivision | Rainbow Falls |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 0Z5 |
Amenities of 33, 111 Rainbow Falls Gate
| Amenities | Snow Removal, Visitor Parking |
|---|---|
| Parking Spaces | 2 |
| Parking | Double Garage Attached |
| # of Garages | 2 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 33, 111 Rainbow Falls Gate
| Goods Included | Breakfast Bar, High Ceilings, Kitchen Island, Open Floorplan, Quartz Counters, Walk-In Closet(s) |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Heating | Forced Air |
| Cooling | None |
| Has Basement | N |
| Fireplace | N |
| Basement Development | None |
| Basement Type | None |
| Flooring | Carpet, Tile |
Exterior of 33, 111 Rainbow Falls Gate
| Exterior Features | Balcony |
|---|---|
| Lot Description | Landscaped |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | S |
| Site Influence | Landscaped |
Additional Information On 33, 111 Rainbow Falls Gate
| Zoning | DC R-3 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 33, 111 Rainbow Falls Gate
| Dining Room | 14`0" x 8`0" |
|---|---|
| Kitchen | 11`2" x 11`3" |
| Living Room | 17`2" x 15`1" |
| Master Bedroom | 13`7" x 17`1" |
| Bedroom 2 | 0`2" x 8`3" |
| Bedroom 3 | 12`2" x 11`7" |
Listing Details of 33, 111 Rainbow Falls Gate
| Office | RE/MAX Key |
|---|