397 Rainbow Falls Drive Chestermere - MLS# A2278613
Welcome to the Brownstones of Rainbow Falls! This 3 bedroom, 2 Story, walk out townhouse is one of a kind! Offering over 1400sqft of living space, this well maintained and spacious home is perfect for families, first time buyers, or investors. The main floor boasts a bright, open concept living and dining area, ideal for everyday living and entertaining. Large windows allow plenty of natural light throughout the day. The kitchen offers dark wood cabinets an oversize island, a New Refrigerator and Dishwasher and a washer/dryer for the upper level. Downstairs is fully developed with a private entrance, wet bar and laundry. Featuring New multizone Furnace and ducting, water tank, carpet, paint throughout, and washer/dryers. The basement ceiling has been dropped and sound insulation installed to allow a quiet comfortable space. Conveniently located close to schools, parks, walking paths, and restaurants.
Features of 397 Rainbow Falls Drive
| MLS® # | A2278613 |
|---|---|
| Price | 475000 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3.5 |
| Full Baths | 3 |
| Half Baths | 1 |
| Square Footage | 1440 |
| Year Built | 2006 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Row/Townhouse |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
| Condo Fee | 443 |
| Condo Fee Includes | Amenities of HOA/Condo, Common Area Maintenance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Condo Name | The Brownstones at Rainbow Falls |
Community Information: Chestermere
| Address | 397 Rainbow Falls Drive |
|---|---|
| Subdivision | Rainbow Falls |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X 0L1 |
Amenities of 397 Rainbow Falls Drive
| Amenities | Other |
|---|---|
| Parking Spaces | 3 |
| Parking | Double Garage Detached |
| # of Garages | 2 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 397 Rainbow Falls Drive
| Goods Included | Closet Organizers, Kitchen Island, Laminate Counters, No Smoking Home, Open Floorplan |
|---|---|
| Appliances | Dishwasher, Electric Stove, ENERGY STAR Qualified Dryer, ENERGY STAR Qualified Washer, Garage Control(s), Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer Stacked, Window Coverings |
| Heating | ENERGY STAR Qualified Equipment, Forced Air, Natural Gas |
| Cooling | None |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | N |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Linoleum, Vinyl |
Exterior of 397 Rainbow Falls Drive
| Exterior Features | Balcony, Other, Private Entrance |
|---|---|
| Lot Description | Back Lane, Back Yard, Front Yard, Landscaped |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Vinyl Siding, Wood Frame, Wood Siding |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | W |
| Site Influence | Back Lane, Back Yard, Front Yard, Landscaped |
Additional Information On 397 Rainbow Falls Drive
| Zoning | R-3 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 397 Rainbow Falls Drive
| Dining Room | 13`1" x 9`4" |
|---|---|
| Kitchen | 13`10" x 13`11" |
| Living Room | 15`6" x 15`5" |
| Master Bedroom | 14`0" x 13`10" |
| Bedroom 2 | 10`5" x 9`5" |
| Bedroom 3 | 9`1" x 9`5" |
| Other Room 1 | 9`9" x 5`5" |
Listing Details of 397 Rainbow Falls Drive
| Office | Century 21 Bravo Realty |
|---|