249 West Lakeview Place Chestermere - MLS# A2242219
Ideally located in the desirable community of West Lakeview and steps away from the Middle school (CLMS), close to walking and biking paths, schools, shops and restaurants, the Chestermere Family Bike Park and just a short drive to Chestermere's public beach is this 3 bedroom, 3.5 bathroom, fully developed 2 storey home with Developed Open Plan Basement (Has washroom and pantry/Coldroom and utility room) with pool table and mini bar area. Enjoy your morning coffee on the front porch as you send the kids off to school just a block away. The main floor features an open-concept kitchen with large walk-through laundry/mudroom and island with eating bar, a living room with cozy gas fireplac and a dining area, which overlooks the quiet, spacious, treed garden out back. Property has automated irrigation system front and back. The main floor is bathed in natural light from the large south-facing windows. There’s a main floor laundry area and discrete powder room on this floor. Upstairs you’ll find a large bonus room with corner gas fireplace and three very good-sized bedrooms, including the primary with massive walk-in closet ,large ensuite. Another bathroom completes this floor. The basement has a bachelor-style large storage/flex room/office, a spacious living room with pool table and mini bar and washroom. The sunny south facing back yard is the perfect place to unwind after a long day or enjoy a weekend BBQ with family and friends! Large 2 level composite deck with gazebo and curtains for windy days. This home offers endless possibilities for a large or growing family in a location that’s hard to beat!
Features of 249 West Lakeview Place
| MLS® # | A2242219 |
|---|---|
| Price | 679000 |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Full Baths | 2 |
| Half Baths | 2 |
| Square Footage | 1959 |
| Lot SQFT | 3492.00 |
| Year Built | 2001 |
| Type | Residential |
| Sub-Type | Detached |
| Style | 2 Storey |
| Status | Active |
Community Information: Chestermere
| Address | 249 West Lakeview Place |
|---|---|
| Subdivision | Lakeview Landing |
| City | Chestermere |
| Province | Alberta |
| Postal Code | T1X1K4 |
Amenities of 249 West Lakeview Place
| Parking Spaces | 2 |
|---|---|
| Parking | Double Garage Attached, Parking Pad |
| # of Garages | 2 |
| Is Waterfront | N |
| Has Pool | N |
Interior of 249 West Lakeview Place
| Goods Included | Bar, Central Vacuum, No Smoking Home, Pantry, Vaulted Ceiling(s) |
|---|---|
| Appliances | Central Air Conditioner, Dishwasher, Humidifier, Microwave, Refrigerator, Stove(s), Washer |
| Heating | Fireplace(s), Forced Air |
| Cooling | Central Air |
| Has Basement | Y |
| Fireplace | Y |
| # of Fireplaces | 3 |
| Fireplaces | Gas |
| Basement Development | Full |
| Basement Type | Full |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile |
Exterior of 249 West Lakeview Place
| Exterior Features | Awning(s), Barbecue, Garden, Private Yard |
|---|---|
| Lot Description | Pie Shaped Lot, Treed |
| Roof | Asphalt Shingle |
| Construction | Wood Frame |
| Foundation | Poured Concrete |
| Front Exposure | N |
| Frontage Metres | 12.93M 42`5" |
| Site Influence | Pie Shaped Lot, Treed |
Additional Information On 249 West Lakeview Place
| Zoning | R-1 |
|---|---|
| Foreclosure | N |
| Short Sale | N |
| RE / Bank Owned | N |
Room Dimensions of 249 West Lakeview Place
| Dining Room | 9`7" x 9`5" |
|---|---|
| Kitchen | 17`10" x 8`6" |
| Living Room | 15`11" x 13`5" |
| Master Bedroom | 12`5" x 15`3" |
| Bedroom 2 | 10`1" x 9`11" |
| Bedroom 3 | 11`9" x 9`7" |
Listing Details of 249 West Lakeview Place
| Office | ComFree |
|---|